Müşteri Hizmetleri : 0216-379-21-20

Saat Kullanımı ve Bakımı


1. Eğer pilli bir saat kullanıyorsanız saatin pili bitmeden pillerin değiştirilmesi önem arz etmektedir. Pili bitmiş bir şekilde saatin içinde kalan piller zaman içerisinde aşınmalara ve akmalara neden olarak saatinize zarar verebilir. Saat pillerinin ömürleri ortalama 2 yıl kadardır. Saat üzerindeki ekstra mekanizmalar da saat pilinin daha kısa sürede bitmesine nedene olabilir.

 

 2. Su geçirmez denilen saatler her zaman gerçekten su geçirmezlik özelliğine sahip olmayabilir. Saat alırken saatin üzerinde su geçirmez (water resistant) özelliğinin belirtildiğine dikkat edin.

   

3. İçerisi nemlenmiş veya su kaçmış saatleri mutlaka yetkili teknik serviste bakımını yaptırınız. Saat tamiri ve bakımı hakkında yeterli bilgileri olamayan kişilerin saati açması saatinize zarar verebileceği gibi saatin garanti kapsamından çıkmasına da neden olabilir.

 

 

 

4. Özellikle mekanik saat kullanıcıları saatlerine düzenli aralıklarla bakım yaptırmaları gerekir. Bakımı yapılmayan saatler nem ve toz nedeniyle zaman içerisinde geri kalmaya başlayabilir.

 

 

 

5. Saat camındaki küçük çatlaklar veya çizikler zamanla aşınarak nemin ve tozun saat içine girmesine neden olabilir. Bu nedenle çizilen saat camının fazla vakit kaybetmeden değiştirilmesinde fayda vardır.

 

 

 

6. Saatinizi herhangi bir nedenden dolayı değişime gönderdiyseniz değişim sonucunda beklentilerinizin karşılandığından emin olun.

 

 

 

7. Deri kayışlar nemden etkilendiği ve teri emdiği için zamanla şekillerini kaybedebilirler. Özellikle yaz aylarında deri kayışların kuru bir bez yardımıyla kurulanmasında fayda vardır.

 

 

 

8. Saatinizi direk güneş ışığı ile temastan uzak tutun. Direk olarak güneş ışığına maruz kalan saatlerin deri kayışlarının renkleri solar ve pil ömrünü azaltır.

 

 

 

9. Analog saatleri televizyon, bilgisayar, kulaklık gibi manyetik ortamlardan uzak tutun. Ortamda bulunan aşırı manyetik alan saatinizin doğru çalışmasını engelleyebilir.

 

 

 

10. Saatinizi kimyasal maddelerden (benzin, tiner civa gibi) uzak tutun. Kimyasal maddelere temas eden saatlerin üzerinde renk atması olabilir.

 

 

Saatlerde Su Geçirmezlik Özellikleri Nelerdir?
 
Saat üreticileri, üretilen saatleri farklı basınç testlerinden geçirmektedirler. Bu testler: Yüksek Hava Basıncına Direnç, Su Basıncına Direnç, Sıcaklığa Karşı Direnç’tir. Bu testleri geçen saatler Su geçirmez yani Water Resistant olarak sınıflandırılır. Çoğunlukla saatlerin arka kapağında yazan su geçirmezlik ibarelerini aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz. 
 
 
 
1. 30 M veya 100 FT (3 ATM veya 3 BAR): Günlük kullanımda su geçirmez özelliğe sahip saatlerdir. El, yüz yıkama sırasında su geçirmezlik özelliklerini muhafaza ederler. Yağmurlu havalarda ya da hafif su sıçramaları ile oluşabilecek etkilerde de su geçirmezdirler. Bununla birlikte 3 ATM özelliğine sahip saatler ile havuza girilmemelidir.
 
 
 
2. 50 M veya 165 FT (5 ATM veya 5 BAR): Hem günlük kullanıma uygun hem de yüzme gibi faaliyetlerde su geçirmeyen saatlerdir. Bununla birlikte su sporları için kullanıma elverişli değildir. 
 
 
 
3. 100 M veya 330 FT (10 ATM veya 10 BAR): Günlük kullanımda rahatlıkla kullanabileceğiniz saatlerdir. El-yüz yıkamada, duşta su geçirmezler. Bununla birlikte yüksek basınca maruz kalmaları durumunda su geçirebilirler. Su sporlarıyla ilgilenenler spor aktiviteleri sırasında saati kullanmaları uygun olmayabilir. 
 
 
 
4. 200 M veya 600 FT (20 ATM veya 20 BAR): Daldıçların (Diver) kullandığı saatlerdir. Yüksek basınca dayanıklıdır, su sporlarında rahatlıkla kullanılabilir.  
 
Saatlerin Teknik Özellikleri
 
Mekanik Saatler: Mekanik saatler geleneksel saatçilikte en ilginç buluşlardan biridir, Sonsuz makine olarak da adlandırılmaktadırlar. Mekanik saatler gücünü o saati takan kişinin bileğinden almaktadır. Bileğin küçük bir hareketi ile saat içindeki mekanizma tekrar kurulur ve saat çalışmasına devam eder.
 
Komplike Saatler: Komplike saatleri çok işlevli saatler olarak da tanımlayabiliriz. Komplike saatler genel olarak çok fazla üretilmezler hatta çoğu zaman tek olarak üretilirler. En değerli komplike saatler Tourbillon, Minute Repeater, Perpetual Calendar’dır.  Yüzlerce küçük saat parçasının saat kadranı içerisine belirli bir sistematik uygulanarak yerleştirilmesi esasına dayanan komplike saatler genellikle İsviçreli saat ustalarının titiz ve hünerli çalışmaları ile ortaya çıkmaktadır.  
 
Perpetual Calendar: 1700’lü yıllarda cep saatleri için geliştirilmiş bir takvim tekniğidir. Bu teknik sayesinde saatin sürekli çalışması sağlanarak takvimin gün, ay, yıl olarak 2100 yılına kadar çalışması sağlanabilmektedir. 
 
Minute Repeater:  İlk olarak 1500’lü yıllarda duvar saatlerinde kullanıldı. Amaç karanlık ortamlarda saatin kaç olduğunu öğrenebilmekti. İlk zamanlarda duvar saatlerinde kullanılırken daha sonra cep saatlerinde de kullanılmaya başlandı. Daha sonraki yıllarda ise Minute Repeater geliştirilerek saat başlarında gong sesi veren bir sistem mekanizmaya eklenmiştir. 1900’lü yıllarda ise daha da geliştirilmiştir. Günümüzde birçok saat firması zenginleştirilmiş model çeşitliliği içerisinde değişik örneklerini kullanmaktadır.
 
Jumping Hours: Saat ve dakikaların aynı kol ile gösterilmesi esasına dayanan bu sistem 19. yy’da cep saatlerinde kullanılmıştır. Akrep ve yelkovandan oluşan eski tip modellere alternatif olarak üretilmiştir. 
 
Tourbillion: En karmaşık ve ilginç saat mekanizmalarından biridir. Saat içerisinde yer alan mekanizmanın yerçekimi kuvvetinden etkilenmesinin önüne geçmek amacıyla mekanizmaya entegre edilen pandülün sabit durmasını sağlayan sistem ile saatin ileri gitmesi veya geri kalması gibi durumlarının önüne geçiliyor.  Tourbillion zaman içerisinde geliştirilmiştir. Günümüzde saat markalarının birçok farklı tekniği bulunuyor ve bu tarz saatler çok iyi fiyatlara alıcı bulmaktadır.
 
Dalgıç Saatleri: Cep saatlerinin yerini kol saatlerine bırakmaya başlamasıyla birlikte kol saatlerinin neme ve toza maruz kalmaları su geçirmez saatlerin geliştirilmesinin önünü açmıştır. İlk defa 1920’de plastikten imal edilen camların çerçeveye monte edilmesi ile saatlere su geçirmezlik özelliği kazandırılmaya çalışılmıştır. Daha sonra da conta ile korunan vidalı arka kapaklar ortaya çıkmıştır. 1950’den itibaren saatlerin içerisindeki tüm parçaların yüksek basınca dayanıklı üretimine başlanmıştır. 
 
Kronograf: Günümüzde en popüler saatlerden biri de kronograf saatlerdir. Kronograf saatler yüzyılların deneyimini ve kültürünü kendi bünyelerinde bulundurmaktadırlar. Saat ustası George Graham 18. yy’da bir olayın süresini ölçmek amacıyla geliştirmiştir. Kronograf saatlerin güvenilirliği  İsviçre Resmi Kronometre Kontrol Kurumu tarafında belgelenmektedir.
 
Split-Second Kronograf: Kronograf fonksiyonun daha ileri taşındığı saatler Split-Second Kronograf olarak değerlendirilir. Bu saatlerin özellikleri saatin üzerinde iki adet sayacın bulunmasıdır. Durdurma koluna ilk basıldığında sayaçlardan biri durur diğeri çalışmaya devam eder. Durdurma koluna ikinci kez basıldığında ikinci sayaç da durur. Böylece iki sayaç arasında zaman farkı görülebilmektedir. 
 
Fly-Back Kronograf: 2. Dünya Savaşı sırasında savaş pilotlarının uçakları ile kalkış ve iniş zamanlanmasını ayarlamak amacıyla geliştirilmiştir. Kronograf çalıştırıldıktan sonra sistem durdurulmadan gösterge sıfırlanıyor ve sonra sistem tekrar çalışmaya başlıyor. Bu sayede pilotların zaman kaybı minimuma indirgenmesi amaçlanmıştır. 
 
Grand Guichet: Daha büyük takvim göstergelerine sahip saatlere verilen isimdir. Amaç görme kolaylığı sağlamaktır. Grand Guichet saatlerde takvim göstergesinde birler ve onlar basamağı iki ayrı disk üzerine yerleştirilmiştir. Bu sayede takvim saat üzerinde daha net görülebilmektedir. 
 
Rezerv Göstergesi:  Analog ya da kurmalı saatlerde görülen bir özelliktir. Saatin ne zaman yeniden kurulması gerektiğini belirten göstergedir. 
 
Retrograde: Saatin zaman göstergesinin sona geldiğinde tekrar başa dönmesini sağlayan mekanizmadır.
 
Kronometre: Belirli bir zaman aralığını ölçmeye yarayan saatlerdir. Denizcilikte uzun zaman geminin hangi boylam üzerinde hareket ettiğini hesaplamak üzere kullanıldı. Günümüzde birçok saat bünyesinde kronometre mekanizması taşımaktadır. Kronometre sertifikasını İsviçre’de özel bir enstitü vermektedir. Ayrıca bu kurumun kronometre sertifikasını almış olan saatler birçok kronometre testinden geçirilmiş demektir. 
 
Saatler Hakkında Bilmeniz Gereken Püf Noktalar
 
1. Saatin kurma kolunun açık kalmaması gerekmektedir. Saatin kurma kolu açık kaldığında saatin su geçirme ihtimali artar. 
 
2. Saatler manyetik ortamlardan olumsuz etkilenir bu yüzden saatlerin mıknatıs, televizyon, radyo gibi ortamlardan uzak tutulmasında fayda vardır,
 
3. Saatler aşırı sıcak (saatinizin doğru çalışmamasına neden olur ve pil ömrünü kısaltır) ve aşırı soğuk (saatinizin geri kalmasına ya da ileri gitmesine neden olur)  ortamlardan korunmalıdır,
 
4. Günümüzde saatler farklı basınçlara dayanabilecek şekilde imal ediliyor. Bununla birlikte yüksek basınç ve tuzlu su saatin oksitlenmesine ya da saat mekanizmasında hasarlara neden olabilir,
 
5. Genellikle saatler dayanıklı malzemelerden imal edilir. Bununla birlikte  saatlerin sert zemine çarpması saate zarar verebilir,
 
6. Saatin herhangi bir nedenden dolayı arızalanması karşısında saat tamiri ile ilgili olmayan kişilere saati açtırmamak gerekmektedir, 
 
7. Teknik servis dışında herhangi bir tamircide saatin tamir ettirilmesi saatinizin garanti kapsamı dışına çıkmasına neden olabilir,
 
8. Saatinizin içerisinde su buharı görürseniz teknik servisten yardım almayı isteyebilirsiniz,
 
9. Saat kullanırken saatin basınç aralıklarına  göre hareket etmekte fayda vardır,
 
10. Saatinizin kimyasal maddeler ile temas etmemesine dikkat ediniz. Saatin kimyasal maddeler ile teması saat parçalarının kararmasına, deri kordonun deforme olmasına neden olabilir,
 
11. Pil ile çalışan saatler - pilin saatin içerisine akma riskine karşı – düzenli aralıklarla pil değişimi yapılmasında fayda vardır,
 
12. Sorunsuz ve uzun süreli kullanımlar için saatinizi 6 ayda bir teknik servisinizden destek alarak saatinizin bakımlarını yaptırınız,
 
Deri Kordon Kullanımı
 
Günümüzde kullandığımız saatler birçok farklı kordon malzemeleri ile imal edilmektedir: deri, çelik, titanyum spiral, plastik kordon gibi. Şüphesiz saatleri daha dikkat çekici hale getiren de kordonlardır. Özellikle deri kordonlu bir saat kullanıyorsanız daha uzun ömürlü bir kullanım için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.
 
 
Saatin sürekli kullanımına bağlı olarak kordon üzerinde deformeler ve dikişlerinde atmalar meydana gelmektedir. Deri kordonda biriken bakterilerin hassas ciltlerde kızarmalara neden olabilmektedir. 
 
 
Deri kayışı uzun süre kullanabilmek için öncelikle saatin su ile temasını kesmek gerekir. Kordona temas eden bir su damlası dahi saat kordonunda bakteri birikmesine ve kordonun aşınmaya başlamasına neden olabilir. Bununla birlikte kolonya, parfüm veya deterjan gibi kimyasalların deri kordon ile temasını da kesmek gerekir.
 
 
Saat kordonunun güneş ışınları ile direkt teması derinin renginin atmasına neden olur. Ayrıca sıcak havalarda terlemeye bağlı olarak belirli aralıklarla kordon ıslaklığını temizlemekte fayda vardır. 
 
 
Saat, kullanıma bağlı olarak deri kordonların kullanım süreleri değişebilmektedir. 6 aydan 4-5 yıla kadar deri kordon kullanım süreleri bulunmaktadır. Kordonun iç ve dış bölgelerindeki kırılmalar ile kordonun kasa ile birleştiği noktalardaki açılmalar kordonun kullanım ömrünü azaltır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında saatin kordonunun değiştirme zamanı yaklaşmıştır. 
 
 
Deri kordonu siz de değiştirebilirsiniz. Bunun için gerekli olan malzemeler:
  • Deri kordon,
  • Kordon pimleri,
  • Kordon değişim çakısı,
Deri kordon değişimi yapılırken saatinize kasa ve tokalarına uygun kordon seçmek gerekir. Saatlerin kasa özelliklerine göre bazı kordonlar iç taraftan söküldüğü gibi bazı kordonlar da dış taraftan sökülebilmektedir. Ayrıca bazı kordonlar da vidalı olduğundan kordon değişimi sırasında bu vidaların sökülmesi gerekmektedir.
 
 
Deri Kordon Çeşitleri;
  • Deri Kordon,
  • Timsah Derisi Kordon,
  • Buffalo Derisi Kordon,
  • Köpekbalığı Derisi Kordon,
  • Deve kuşu ayağı derisi ve daha birçok deri kordon çeşitleri vardır.
  •  

 

Whatsapp Sipariş Vermek İçin Tıklayınız.